پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

پنج‌شنبه, 6 تير 1398
  • EN
پتروشيمي شيراز در نگاه كلي

منطقه يك                                                                                                               

اين منطقه شامل واحدهاي گاز، نيروگاه و سودااش و سرويس هاي جانبي مي باشد و در سال 1342 مورد بهره برداري قرار گرفته اند. برخي از واحدهاي اين منطقه ما نند واحدهاي اسيد نيتريك، آمونياك و نيترات آمونيوم و اوره بدليل قدمت ، ملاحظات ايمني و زيست محيطي از چرخه توليد خارج شده اند . واحد سودااش با ظرفيت اسمي 180 تن در روز در سال 1352 راه اندازي گرديد و با اجراي طرح هاي توسعه هم اينك ظرفيت آن بالغ بر 300  تن در روز است. نمك و سنگ آهك، مواد اوليه مورد نياز اين واحد مي باشند. محصولات توليدي واحد سودااش شامل كربنات و بي كربنات سديم به طور گسترده در صنايع شيشه و بلور ، غذايي و دارويي ، كاغذ سازي ، چرم والياف مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

مشخصات واحدهاي فعال در منطقه يك در جدول شماره يك ديده مي شوند :

 

رديف

نام واحد

ظرفيت اسمي

(تن در روز)

مواد اوليه

محصولات

سال شروع

بهره برداري

شركت و كشور

صاحب ليسانس

 

1

گاز

145(سنتز)

گاز طبيعي-

هوا

گاز سنتز و

CO2

1342

فاسترويلر- آمونياك كازال

آمريكا- سوئيس

2

سودااش

300

نمك طعام

سنگ آهك

سوداي سبك

سوداي سنگين

جوش شيرين

4352

Industrial

Export

Import

روماني

 

جدول شماره 1- مشخصات واحدهاي فعال در منطقه يك

 

منطقه دو

افزايش نياز كشور به كودهاي شيميايي ازته منجر به طرح توسعه جامع واحدهاي مجتمع پتروشيمي شيراز در منطقه دو گرديد. بهره برداري از واحدهاي اين منطقه كه شامل واحد آمونياك ، اوره ، اسيد نيتريك و نيترات آمونيوم مي باشد، پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و در سال 1364 آغاز گرديد . ظرفيت توليد اين واحدها ده برابر ظرفيت واحدهاي مشابه در منطقه يك است . اين منطقه نيز از نقطه نظر تأمين سرويس هاي جانبي خود كفا است . 5 دستگاه ديگ بخار، 5  دستگاه توربوژنراتور و يك دستگاه مولد گازي اضطراري به همراه واحد تصفيه و توليد آب بدون املاح و برج هاي خنك كننده در اين منطقه ، وظيفه تأمين سرويس هاي جانبي را بر عهده دارند. مجموعه اين واحدها به همراه واحد آرگون كه در سال 1373 به بهره برداري رسيد واحدهاي منطقه دو را تشكيل مي دهند.

 

 مشخصات واحدهاي اين منطقه در  جدول شماره 2 ديده مي شود :

 

رديف

نام واحد

ظرفيت اسمي

(تن در روز)

مواد اوليه

محصولات

سال شروع

بهره برداري

شركت و كشور

صاحب ليسانس

 

 

1

آمونياك

1200

گاز طبيعي،هوا

آمونياك،CO2

1364

ICI ، انگليس

 

2

اوره

1500

آمونياك،CO2

اوره

1364

استامي كربن،هلند

 

3

اسيد نيتريك

1034

آمونياك،هوا

اسيد نيتريك

1364

گراندپارويز، فرانسه

 

4

نيترات آمونيوم

650

آمونياك

اسيد نيتريك

نيترات آمونيوم كشاورزي،صنعتي

1364

كالتنباخ، فرانسه

 

5

آرگون

15

گازپرج واحد آمونياك

آرگون

1373

ايرليكوئيد، فرانسه

 

 

جدول شماره2- مشخصات واحدهاي منطقه دو

 

منطقه سه

واحد متانول در اين منطقه قرار دارد

اولين واحد توليد متانول كشور در سال 1369 در اين مجتمع آغاز به كار نمود ، متانول در توليد الياف مصنوعي، صنايع پلاستيك ، چسب و رزين و همچنين توليد MTBE كاربرد دارد

 

مشخصات واحدهاي اين منطقه در  جدول شماره 3 ديده مي شود :

 

رديف

نام واحد

ظرفيت اسمي

(تن در روز)

مواد اوليه

محصولات

سال شروع

بهره برداري

شركت و كشور

صاحب ليسانس

 

 

1

متانول

255

گاز طبيعي

متانول

1369

لورگي،آلمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره3- مشخصات واحدهاي منطقه سه

 

پشتيباني از واحدهاي توليدي

به منظور پشتيباني از واحدهاي توليدي و نيز ارتقاء سطح مهارتهاي كاركنان و همچنين فراهم نمودن محيطي ايمن ، تسهيلات زير در مجتمع فراهم گرديده است :

 

HSE

اخذ گواهينامه هاي ايمني و بهداشت حرفه اي و نيز زيست محيطي سرفصلي تازه بود تا مجتمع بتواند در اين اقدامات كه از قبل مورد امعان نظر قرار داشت تحول اساسي ايجاد كند، هزينه هاي قابل توجهي در زمينه فضاي سبز و نيز پروژه هاي زيست محيطي، بررسي، تحقيق و بكارگيري تمهيداتي براي توجه بيشتر به سلامت كاركنان و نيز بهره وري از تجهيزات مدرن و به نظم كشيدن افكار و اقدامات گذشته و جديد به منظور ارتقاء سطح ايمني دستگاهها و كاركنان، همه و همه برنامه هاي بسيار ذيقيمت و حجيمي بود كه به لطف خداوند منان به انجام رسيد تا از اين مجري بتوانيم موجبات خير و بركت براي اين مجتمع عظيم صنعتي و لذا ايران اسلامي و  نيز محيط زيست و كاركنان را فراهم آوريم.

 

مركز پژوهش

جهت برخورداري و بهره مندي از تكنيكها و تاكتيكها و نيز در راستاي اطلاع و بهره وري از امكانات صنعتي روز و نيز به منظور ارتقاء سطح توليد و تنوع توليد ، مجتمع پتروشيمي شيراز به وسيله اين اداره فعاليتهاي مستمر و پيگيري خود را از منابع داخلي و خارجي از طريق ارتباط با جامعه دانشگاهي و صنعتي ايران اسلامي مورد توجه و امعان نظر قرار مي دهد. 

 

برنامه ريزي و اطلاعات مديريت

به منظور ايجاد در ارتقاء سطح كيفي شبكه كامپيوتري ، اتوماسيون ،  بهبود در امر پيگيري مكاتبات درون سازماني و نيز تهيه گزارش تلفيقي ماهانه و ساليانه از كل مجتمع و ايجاد نظام مشاركت و همچنين استقرار استانداردهاي بين المللي اين اداره فعاليتهاي خود را تحت نظر مديريت به انجام مي رساند.

 

تضمين كيفيت و مشتري مداري

به منظور پاسخگويي و توجه كامل و همه جانبه به خواست مشتريان ، پتروشمي شيراز از طريق اين اداره ، رسيدگي فوري به شكايت يا پيشنهادات مشتريان و نيز پيگيري مستمر در امر كيفيت محصول را مورد توجه قرار داده است.

 

مركز آموزش

برقراري دوره هاي آموزشي الكترونيك ، كامپيوتر ، مكانيك ، برق ، زبان انگليسي و بسياري از رشته هاي ديگر از اين طريق به انجام مي رسد ، اين مركز كه از توانائي بالايي برخوردار است موجبات ارتقاء سطح علمي كاركنان را فراهم مي آورد.

 

كارگاه مركزي

اين كارگاه با تجهيزات مدرن و پيشرفته اي كه در آن بخدمت گرفته شده در راستاي تعميرات و نگهداري از تأسيسات مجتمع وظايف محوله را به انجام مي رساند در  اين كارگاه تعميرات برق ، مكانيك ، جوشكاري، آهنگري ، تراش فلزات ، ريخته گري ، ابزاردقيق ، آنالايزر ، عايق كاري ، مبدلها و ولو شاپ فعال مي باشند.

 

ايمني و آتش نشاني

تأمين ايمني كاركنان و تأسيسات و مقابله با حوادث احتمالي كه به عنوان ركن همه فعاليتها مطمح نظر
مي باشد. با بهره گيري از پرسنل، ماهر و كارآزموده و نيز تجهيزات و وسائل ضروري در اين اداره ميسور مي گردد.

 

آزمايشگاه

به منظور سهولت در كنترل و كيفيت توليد در آزمايشگاهي با تجهيزات و امكانات مناسب و پرسنل مجرب آزمايشات مورد لزوم انجام مي گردد.

 

درمانگاه

مراقبت هاي دوره اي برنامه ريزي شده و توجه به سلامت كاركنان و نيز پاسخگويي به نيازهاي درماني آنان از موضوعات اساسي و مهمي است كه با  استفاده از پرسنل مجرب و تجهيزات خوب و در خور توجه اين مركز درماني به انجام مي رسد.

 

روابط عمومي

نقش اين اداره در تمام ساختارهاي صنعتي و  غير صنعتي مورد امعان نظر تمام سازمانها بوده و خواهد بود در همين راستا روابط عمومي اين مجتمع نيز در جهت تبادل اطلاعات و ارتباطات درون سازماني و برون سازماني همواره پويا و در خدمت اهداف توليدي و اجتماعي مجتمع و جامعه مي باشد.

 

حراست

حفظ و حراست از تأسيسات و كاركنان به عنوان سرمايه هاي ملي به عهده حراست مجتمع است اين اداره با تجهيزات مورد لزوم و دوربينهاي مدار بسته ، واحدهاي صنعتي و محيط اطراف را مورد مراقبت شبانه روزي قرار ميدهد.

 

 


5.3.6.0
V5.3.6.0