پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

دوشنبه, 28 مرداد 1398
  • EN
اولين همايش متانول و زنجيره ارزش آن

 

با توجه به فراوانی گازطبیعی در کشور و سختی صادرات گاز طبیعی از یک سو و لزوم ایجاد ارزش افزوده بالاتر از این نعمت خدادادی، تبدیلات گاز طبیعی به محصولات پتروشیمیایی اهمیت دوچندانی پیدا نموده است. یکی از ارزشمندترین محصولات این تبدیلات گازی، متانول است که به عنوان ماده اولیه بسیاری از صنایع میان دستی و پایین دستی مورد استفاده قرار میگیرد.

متانول با فرمول شیمیایی CH3OH ، یکی از مهمترین مواد خام شیمیایی است که در صنعت پتروشیمی کشور از گاز سنتز (مخلوط CO و (H2 در حضور کاتالیست  CuO/ZnO/Al2O3 در فشار نزدیک به 80 بار و دمای حدود C ° 240 تهیه می‌شود. تقریبا 70% از متانول تولیدی در جهان در سنتزهای شیمیایی استفاده می‏شود. ماده مورد نیاز در تولید بنزین بدون سرب، متیل ترشیو بوتیل اتر ( MTBE) فرمالدهید، استیک اسید، دی‏ متیل ترفتالات، دی متیل اتر، پروپیلن فرآورده‏های مهم متانول هستند. متانول به ‏طور گسترده‏ به ‏عنوان حلال صنعتی و آزمایشگاهی، برای استخراج، شستشو، خشک کردن و تبلور مجدد مورد استفاده قرار می‏گیرد و یک فراورده مهم پتروشیمیایی برای تهیه محصولات گوناگونی مانند، بطری نوشابه، رنگها، تخته‌های چندلا، کاغذهای سفید شده و فرشهای پلی‌استر می‌باشد.

در حال حاضر ظرفیت تولید متانول در مجتمع‌های پتروشیمی کشور شامل مجتمع‌های پتروشیمی شیراز، خارگ، فن‌آوران و زاگرس،مرجان،كاوه بیش از 8 میلیون تن در سال است.

در سالهای آینده با راه اندازي واحدهاي ديگر ظرفیت تولید متانول به بیش از 20 میلیون تن در سال، خواهد رسید.

شركت پتروشيمي شيراز به عنوان اولين توليدكننده متانول كشور، با هدف گسترش دانش متانول و انتقال تجربيات در تاريخ 98/3/29 " اولين همايش متانول و زنجيره ارزش آن " را با همكاري دانشگاه شيراز، مركز پژوهش و فناوري پتروشيمي و موسسه متانول و آمونياك آينده در محل مجتمع پتروشيمي شيراز برگزار خواهد نمود. اين سمينار ميتواند علاوه بر توسعه دانش متانول، آغازي براي انتقال تجربيات و ارتباط موثر بين واحدهاي متانول و طرحهاي جديد متانول و پايين دستي  GTX , MTP , GTPP باشد.

در همين راستا امكان حضور و برپايي غرفه براي علاقه مندان و فعالان اين حوزه در حاشيه همايش فراهم گرديده است.


5.3.6.0
V5.3.6.0